Logo JLV, a.s.

NOVINKY PŘÍMO NA VÁŠ E-MAIL

Chci dostávat novinky

Možnosti platby:

V jídelních vozech přijímáme platební karty i stravenky

Sdělte nám svůj názor

Na vašich názorech nám záleží.

Vaše podněty, návrhy nebo stížnosti nám prosím napište na adresu jlv@jlv.cz, pošlete nám SMS zprávu na číslo +420 720 001 105 nebo vyplňte tento formulář.

Děkujeme

Provozovatel:

JLV, a.s.
Chodovská 3
141 00 Praha 4

Tel.: +420 271 003 111
E-mail:
URL: www.jlv.cz

Vídeň

Vídeň

Vídeň je hlavním a také největším rakouským městem a současně nejvýznamnějším kulturním, politickým a hospodářským centrem země. Leží na řece Dunaji a ve městě žije více jak 1,7 mil. obyvatel.

Vídeň je především městem neuvěřitelného množství památek. Díky tomu bylo historické centrum Vídně v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Na začátku našeho letopočtu bylo území dnešního města dobyto Římany, kteří zde vybudovali vojenský tábor. Přilehlé město neslo jméno Vindobona a jeho úkolem byla obrana severní hranice říše před germánskými kmeny. Římané opustili město v 5. století.

Od poloviny 12. století je Vídeň hlavním městem Rakous. Za vlády prvních Habsburků se Vídeň jako jejich sídelní město stala na čas centrem říše, které se po nástupu Lucemburků přesunulo do Prahy. V polovině 14. století zde byla založena třetí nejstarší univerzita severně od Alp, Vídeň se také opět stala rezidenčním městem císařů. V 16. století se Vídeň stala centrem podunajského soustátí, které zahrnovalo rakouské, české a uherské země a s krátkými přestávkami jím zůstala až do roku 1918.

Architektonické stopy středověku představují především chrámové stavby od románského kostela sv. Ruprechta až po gotický Dóm sv. Štěpána. Baroko reprezentuje množství šlechtických paláců i některé sakrální stavby.

Město žije dodnes neuvěřitelně bohatým kulturním životem. Největším muzejním komplexem je císařský palác Hofburg, kde jsou kromě interiérových instalací z druhé poloviny 19. století vystaveny některé z panovnických sbírek. Ve Vídni najdete celou řadu dalších muzeí či divadel.

Samostatnou kapitolou je pak hudba. Vídeň se totiž vyznačuje bohatou hudební tradicí, jejíž vrchol se datuje na přelom 18. a 19. století, kdy v městě tvořili W. A. Mozart, J. Haydn a L. van Beethoven, později se proslavila např. slavná rodina Straussů a další skladatelé. Vídeňští filharmonici patří mezi nejznámější orchestrální tělesa vůbec.

Související odkazy

  1. oficiální stránky města
  2. průvodce Vídní
  3. ubytování
JLV, a.s. JLVcatering Momento Vestibul Hotel ABITO - Praha 4 Bagety a sendviče Dundee Fornetti Centro
Bageterie Pappata Prodejny PONT BK Team, a.s. BIO POINT JLV, a.s. Copyright© 2010 - 2016
Všechna práva vyhrazena